Soovitame sirvimiskogemuse optimeerimiseks kasutada uuemat Interneti-brauserit, nagu Google Chrome või Microsoft Edge.
Kui turule tuleb uus ravim, kaitseb neid esialgu patent, mis kindlustab monopoli staatuse. Euroopas antakse patent tavaliselt 10 aastaks, et ravimi väljatöötanud firma saaks tagasi ravimiuuringutesse investeeritud raha. Patendikaitse lõppemisel võivad teised ravimitootjad hakata tootma ravimeid, mis sisaldavad sama aktiivset toimeainet (ravimi põhilist raviainet) samas koguses. Seetõttu võib samal ravimil olla mitu erinevat tootjat, nime, välimust, pakendit, kuid aktiivne toimeaine on neil kõigil sama. Geneerilistel ravimitel on sama toimeainete koostis ja ravimvorm (tabletid, kapslid, siirup, salv jne) nagu originaalravimil. Geneerilise ravimi kvaliteet, ohutus ja efektiivsus on sama nagu originaalravimil, seega on need ravimid omavahel asendatavad 01.
Loe lähemalt
Geneerilised ravimid on kordades odavamad kui originaalravimid 02, kuna tootja ei pea investeerima toimeaine molekuli väljatöötamisse, ei pea tegema kompleksseid uuringuid, et uurida ja tõestada, kuidas toimeaine toimib. Eriti tuntav on geneeriliste ja originaalravimite hinnavahe just teatud ravimigruppide puhul (nt. düslipideemia, südame-veresoonkonna haigused, diabeet, glaukoom, epilepsia ravimid, antidepressandid).
Inimesed tahavad elada kauem ja paremini, mistõttu tervishoiukulud kasvavad. Kui riik kulutab palju ravimitele, jääb vähem raha muudeks tervishoiuvajadusteks, näiteks riigi hüvitatavateks ravimiteks, uuteks diagnoosideks, mis võiksid olla riiklikult hüvitatavate diagnooside nimekirjas või uuteks ravimiteks, uuteks ravimeetoditeks.
Nende vajaduste rahastamiseks võtavad riigid kasutusele regulatiivsed mehhanismid, mis soodustavad geneeriliste ravimite kasutamist. Näiteks kirjutavad arstid retseptile toimeaine nimetuse konkreetse tootja ravimi nimetuse asemel, apteekrid aga väljastavad apteegis odavaima sama toimeainet sisaldavat, identse kvaliteedi, ohutuse ja efektiivsusega ravimi. Sellised riigipoolsed regulatsioonimehhanismid toimivad nii Eestis, Lätis, Leedus, Saksamaal, Prantsusmaal, Suurbritannias, Rootsis, Soomes, Hollandis, Hispaanias ja teistes riikides 03.
Peaaegu igaüks meist on olnud olukorras, kus ravimite ostmine endale, vanematele või vanavanematele tekitab täiendava rahalise koormuse. Siin aitab raviplaanist paremini kinni pidada ja rahalist koormust vähendada just geneerilised ravimid. Need on originaalravimitest odavamad, nii saavad kõik endale vajaminevaid ravimeid lubada. Euroopas on tänu geneerilistele ravimitele kümne aastaga kahekordistunud nende patsientide arv, kellel saab ravida hüpertensiooni, diabeedi, depressiooni, epilepsiat, vaimuhaigusi, seedetrakti haigusi 06.
Ka Eestis on tänu geneerilistele ravimitele patsientide arv kasvanud, kuna nendes ravimiguppides on ravimite portfell päris lai ning patsiendile saab valida temale sobivaimas hinnaklassis oleva ravimi. Lisaks aitavad geneerilised ravimpreparaadid suurendada ka ravijärgimust. 04
Uurime välja, mis on selle väite taga. Mõnes uuringus hindavad ameeriklased, et 20-30% retseptiravimitest ei osteta apteegist välja, kuid pooltel juhtudel ei võta krooniliste haigustega patsiendid ravimit arsti ettekirjutuse järgi. Tagajärjed on dramaatilised: vähemalt kümnendik patsientidest, kes ei võta ravimit arsti ettekirjutuse järgi, satuvad haiglasse, haigestumus ja suremus suureneb 05. Teise uuringu kohaselt: iga patsient, kes ei võta ravimit arsti ettekirjutuse järgi, teeb arsti juurde vähemalt kolm lisavisiiti aastas 06.
Miks me ei võta ravimeid nii, nagu arst on määranud? Põhjuseid on palju: suhtumine oma tervisesse, kasutatavate ravimite kogus, unustamine, hirm kõrvalnähtude ees, "Mul läks paremaks, nii et ma ei võta seda-mõtteviis", ravimite hind. Selgub, et ravimi hinna tõustes ei võta patsient 85% juhtudest ravimit arsti ettekirjutuse järgi 07.
Geneerilistel ravimitel on veel üks oluline eelis. Meditsiin areneb ning üha uusi ja tõhusamaid raviviise tuleb turule. Geneerilised ravimid suurendavad konkurentsi ja langetavad oluliselt ravimite hinda – keskmiselt 50%. Pikema aja jooksul tõestatud ravimeetodid muutuvad kättesaadavamaks rohkematele inimestele. Seega aitavad geneerilised ravimid toime tulla kasvavate tervishoiukuludega ja vabastavad raha innovatsiooniks - riik saab eraldada raha uutele, keerukamatele ja kallimatele ravimitele 08.
Geneeriliste ravimite peamine eelis on nende madal hind, mis võimaldab ühelt poolt kokkuhoidu riiklikus tervishoiusüsteemis ja suunata raha muudesse tervishoiu ressurssidesse ning teiselt poolt saavad inimesed maksta oma ravimite eest väiksemat summat.
Geneeriliste ravimite soodsaim hind võimaldab ravimite kättesaadavust palju suuremale osale patsientidest, mis omakorda parandab ravimsoostumust, tagades parema ravikvaliteedi. Siin on lisaks raviarstile suur roll ka apteekril, kelle ülesandeks on veelkord patsiendile selgitada ordineeritud ravimite toimed ja vajaduse võtta ravimeid regulaarselt. Esmase info oma raviplaanis ettenähtud ravimite kohta saab patsient oma raviarstilt, kuid apteekri roll on patsiendi veelkordne nõustamine.
Geneerilised ravimid saavad turule tulla pärast originaalravimi patendiaja lõppu, tõestades, et geneerilised ravimid on terapeutiliselt ekvivalentsed, sealhulgas bioekvivalentsed originaalravimiga ning lisaks ka farmatseutiliselt ekvivalentsed. Originaalravimite ja geneeriliste ravimite efektiivsus ja kõrvaltoimed ei erine, kui just ei esine kõrvaltoimet mingi konkreetse abiaine suhtes. Tihti on need kõrvaltoimed pigem psühholoogilist laadi. Uuringud on tõestanud, et originaal-ja geneeriliste ravimite erinevused on sama väikesed kui originaalravimi erinevate seeriate vahelised erinevused.
Geneerilistel ravimitel on lisaks ka konkurentsi mõju ning vajadusel langetatakse ka hindu. Apteegis peavad olema kõik hinnakokkuleppe ravimid, mida eelistatult tuleb ka patsientidele pakkuda ning lisaks teostab selle üle järelvalvet ka Ravimiamet. Apteeker peab pakkuma patsiendile sobivate ravimite hulgast ravimpreparaati, mille puhul on patsiendi omaosalus ravimi eest tasumisel vähim. Patsient võib aga eelistada ükskõik millist ravimpreparaati samaväärsete hulgast.
Farmaatsiaettevõtte TEVA väljatöötatud tooted muudavad iga päev ligi kahesaja miljoni inimese elu maailmas lihtsamaks. TEVA missiooniks on luua patsientidele kättesaadavaid tooteid, mis lahendavad erinevaid terviseprobleeme. Oleme teadlikud, et kroonilised haigused mõjutavad patsiendi elu mitmel viisil, mistõttu oleme loonud patsientidele internetis infoallikad. Tervise Eest Hoolitsemine on veebisait, kus patsiendid jagavad kogemusi ja vahetavad lugusid oma elust. See sisaldab kasulikke teadmisi ja näpunäiteid, samuti teavet tehnoloogiate kohta, mis aitavad elu kroonilise haigusega lihtsamaks muuta.
Loe artiklit “Ravib ravimi toimeaine, mitte pakend”
NPS-EE-NP-00042
Biedrības “Veselības projekti” un Zāļu Valsts aģentūra. http://www.generiskaszales.lv/pacientiem.
Generic Drugs: Questions&Answers. FDA. Content current as of 03/16/2021. https://www.fda.gov/drugs/frequently-asked-questions-popular-topics/generic-drugs-questions-answers
Medicines Reibursement policies in Europe, World Health Organisation, 2018
Value of generic medicines. Medicines for Europe
Viswanathan M, Golin CE, Jones CD, et al. Interventions to improve adherence to self-administered medications for chronic diseases in the United States: a systematic review. Ann Intern Med,. 2012; 157(11): 785-795. doi: 10.7326/0003-4819-157-11-201212040-00538. PMID: 22964778
Rachelle Louise Cutler, Fernando Fernandez-Llimos, Michael Frommer, Charlie Benrimoj, Victoria Garcia-Cardenas. Economic impact of medication non-adherence by disease groups: a systematic review; bmj.com/content/8/1/e016982
Eaddy MT, Cook CL, O’Day K, Burch SP, Cantrell CR. How patient cost-sharing trends affect adherence and outcomes: a literature review. P T, 2012; 37(1): 45-55.
Eiropas Komisijas ziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam. Konkurences noteikumu izpildes panākšana farmācijas nozarē (2009.2017. g.), 28. 01.2019.