Ühe naise lugu, kes on kannatanud migreenihooge juba üle 50 aasta

Shutterstock

Migreen on neuroloogiline haigus, mis enamasti algab nooremas täiskasvanueas. Selle peamisteks sümptomiteks on ühepoolne pulseeriva või tuikava iseloomuga peavalu, millega kaasneb iiveldus või oksendamine, valguse, müra ja lõhnade talumatus. Sellele eelneval perioodil võib inimene tajuda meeleolumuutusi, unisust, isutust või janu.

Migreeni sümptomid võivad varieeruda ning ka migreenihood ei pruugi alati olla täpselt ühesugused. Selleks, et aidata neid, kes samuti vaevlevad migreenihoogude käes, räägib oma loo 68-aastane töötav pensionär Tiina-Mai, kes õpetab muusikakoolis lastele viiulimängu. 

Migreenihoogudega kaasnesid alati ka iiveldus ja oksendamine

“Minu migreenihood algasid varakult, 10-11aastasena. Elasin maal, seega pidin sõitma bussiga kooli ning lisaks ka muusika- ja spordikooli (tegelesin suusatamise ja orienteerumisega). Päevad olid pikad, koormus suur ning peavalud kimbutasid mind tihti.

Nädalalõppudel kannatasin tihti migreenihoogude all, millega kaasnes pea alati ka iiveldus. Ma ei talunud tugevat heli ega lõhnasid, ainult lamasin pimedas toas ja oksendasin kõik välja. 

Algul kestsid valuhood peamiselt ühe päeva ning abi sain tollal käsimüügis olevast valuvaigistist. Hiljem, kui peavalud olid sageli juba kolmepäevased, tuli abi otsida tugevamatest rohtudest.“ 

Migreenihood olid peamiselt seotud just pingelangusega ning vahel tuli kutsuda ka kiirabi 

„Nooremas eas seostasin migreenihooge sageli menstruatsioonitsükliga, mil keha on tundlikum ja pinged kergemad tulema, kuid menopausi ajal need hood jätkusid. Samuti olid migreenihood kohal peale pingelisemat perioodi ning ette tuli ka juhuseid, kui vajasin kiirabi abi. 

Tol ajal katsetasin ühte retseptiravimit, mida ma selle kalli hinna tõttu kohe esimeste sümptomite ilmnemisel ei raatsinud võtta. Järele proovides selgus, et kui õige hetk mööda lasta, siis ravim enam ei aita ning tulemusena olin ikka kolm päeva rivist väljas.

Sellest õppides võtan nüüd alati esimeste sümptomite ilmnedes kohe ravimit, et pääseda mitmepäevasest piinlemisest.“ 

Igapäevaelu on olnud häiritud, nautida pole saanud ka puhkusereise 

„Olen elanud üle väga raskeid migreenihoogusid nii kodus kui ka välisreisidel, mis nõudsid suurt tahtejõudu endaga hakkama saamisel: süüa ega juua ei saanud, kuna oksendasin kohe kõik välja, ravimid ei mõjunud ning puudus võimalus saavutada sellist rahu ja vaikust, mis kodustes tingimustes oleks aidanud. 

Samuti on migreenihood mõjutanud minu tööd ja tööl käimist, kuna on olnud hetki, kus olen pidanud koju jääma, sest ei ole olnud võimeline lastele tunde andma.“ 

Toetav perekond on äärmiselt oluline 

„Õnneks on mul toetav perekond ja nad said kiiresti selgeks, millal ma kannatasin migreenihoogude all. Sain rahus lamada ja ei pidanud koduste toimetuste peale mõtlema, kuigi tugevate migreenihoogude ajal ei saanud ma ka korralikult magada. Kerget leevendust tõi kõvasti ümber pea seotud rätik, millele oli asetatud midagi külma. Tavaliselt kulus kolm päeva, enne kui sai tavaeluga jätkata.“

Kõige paremini aitab õige ravimi kohene tarvitamine, hiljem ei pruugi midagi aidata

„Nüüd, selleks et ennetada pikki migreenihoogusid, olen esimeste sümptomite järel võtnud väikese annuse arsti poolt välja kirjutatud ravimit ning viimasel paaril aastal pole suuri ja tugevaid hoogusid enam olnud.

Olen soovitanud seda ka oma tuttavatele, kes põevad samuti migreeni: „Leidke sobiv ravim ja võtke seda juba esimeste tundemärkide ilmnedes, sest minu kogemused kinnitavad, et natukene oodates ei aita enam midagi!”

FRE-EE-00014


Teva on ravimifirma, kelle ravimeid kasutavad igapäevaselt üle 200 miljoni inimese üle maailma. Kroonilisi haigusi põdevad patsiendid oma erinevate lugudega on meid innustanud otsima nende probleemidele lahendusi. Seetõttu lõime veebikeskkonna Tervise eest hoolitsemine, mis koondab endas erinevate patsientide lugusid ning kasulikke teadmisi ja näpunäiteid, mis muudavad elu kroonilise haigusega lihtsamaks ja nauditavamaks.

Leidsin selle artikli:


Samuti võite olla huvitatud...


article

Migreen ja sensoorne ülekoormus: nõuanded toimetulekuks


article

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer

article

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud


article

Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher

taking madicines
article

Kuidas elada migreeniga. Aina kogemus


article

Toimiv migreeniravi algab täpsest diagnoosist


article

Migreen ja kaalutõus: kas need on omavahel seotud?

Ciara O'Rourke

article

Miks me peame migreeni stigmadest vabastama

Ciara O'Rourke

taking madicines
article

Vestlus naisega, kes on kannatanud migreeni all juba üle 30 aasta: igapäevaelust, väljakutsetest ja ravist


article

Kas migreen võib põhjustada vertiigot ja pearinglust? Seos on olemas

Ciara O'Rourke