Säästame koos vett
Vesi on elu eliksiir. Kuidas säästa aastas 185,000 m3 vett?
Vesi on väärtuslik ressurss igal pool maailmas, eriti aga Indias. India veeressursside ministeeriumi uuring tõi välja, et riigis valitseb ajaloo rängim veekriis, mistõttu sureb igal aastal umbes 200,000 inimest, kellel puudub piisav ligipääs puhtale veele.
Asif Khan on võtnud enda südameasjaks säästa võimalikult palju vett. "Me ei tohiks unustada, et vesi on elu eliksiir, kuid põhjavee hulk maailmas kahaneb liigse kasutamise tõttu kiiresti, nii et igaüks meist vastutab vee säästmise eest," räägib mees.
Teva India Gajraula tehase keskkonna, tervise ja ohutuse vanemmänedžer Khan on mitme veesäästualgatuse idee autor. "Peatasime lekkeid ja julgustasime inimesi igal võimalusel vett säästma, kuid otsisime veel muid võimalusi," selgitab mees.
"Töötleme Teva Gajraula Uttar Pradeshi toimeainete tehases heitvett ehk tootmisprotsesside käigus üle jäänud vett ja kasutame seda aias lillede ja muru kastmiseks. Meil on jahutustornid, mis tarbivad väga palju toorest vett (töötlemata vett, millest pole eemaldatud baktereid ega saasteaineid), seega mõtlesime, et kui saaksime kasutada ka nendes töödeldud vett, siis hoiaksime kõvasti vett kokku."
Ettepanek oli saata töödeldud heitvesi kohapeal asuvasse poleerimisetehasesse, kus vesi rafineeritakse, et seda saaks kasutada jahutustornides seadmete õigel temperatuuril hoidmiseks tootmise käigus. "Saatsime ettepaneku kohalikule juhtkonnale, kes esitas selle üleilmsele juhtkonnale. Pidime tõestama, et selline tegevus säästab vett ja õnneks suutsimegi neid veenda," ütleb Asif.
Alates 2016. aastast, mil jahutustornides hakati toorvee asemel kasutama pigem heitvett kuni tänaseni (juuni 2018) on Gajraula tehases hoitud kokku muljetavaldavad 185 717 m3 vett.
Veetarbimise vähenemine teeb Asifile heameelt ja ta otsib uusi säästmisvõimalusi – eriti kuna tema tööülesanded nõuavad, et ta vähendaks Teva Gajraula toimeainete tehases vee tarbimist igal aastal 10% võrra.
Selleks korraldab ta muu hulgas töötajatele ja nende peredele koolitusi, kus õpetatakse säästma vett nii tööl kui ka kodus. Asifi meeskond hoiab tehasel pidevalt silma peal, nii et ka kõige väiksemad lekked parandatakse kohe.
Veesäästualgatuste hulka kuuluvad veel räästavee tünnide süsteemi paigaldamine ja lähedalasuvate külade looduslike mageveekogude hooldamine ja kasutamine, et suunata Teva Gajraula vesi tagasi pinnasesse.
Üks suuremaid edasisi veesääste tuleb aga toorvee asendamisest heitveega seadmete CIP-pesuks. "Lõpetasin toorvee kasutamise täielikult ja palusin pesu eest vastutavatel isikutel hoopis heitvett kasutada," selgitab Asif. "Lihtne muudatus, mis aitab meil edaspidi veelgi rohkem vett säästa."
Ta on Teva kohalikule juhtkonnale tänulik, et need on tema kestlikkuspüüdeid igati toetanud. "Nad julgustavad meid alati uusi asju katsetama, et loodust kaitsta."
India veeressursside ministeerium, liitveeallikate haldamise osakond, https://jalshakti-dowr.gov.in/