1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Viis ootamatut asja, mis muudavad migreenihood hullemaks

Viis ootamatut asja, mis muudavad migreenihood hullemaks

Getty Images/DmitriyTitov

Viis ootamatut asja, mis muudavad migreenihood hullemaks

Mul on pikk nimekiri migreenihoo vallandajatest. Kõige sagedamini lööb migreen välja järgmistel põhjustel: unepuudus, stress, söögikorra vahelejätmine, vedelikupuudus, piima- või suhkrurikaste toodete tarbimine, ebapiisav puhkepauside hulk päevas ja lendamine.

Lisaks peamistele haigushoo tekitajatele kogen migreenihoogusid vahel ka põhjustel, mis võivad sind üllatada.

Siin on mõned ootamatud asjad, mis muudavad minu migreenihood hullemaks.

1. Liikumine

Ilmselt tead seda tunnet, kui oled äsja tõhusa treeningu lõpetanud, keha pulbitseb energiast ning oled oma saavutuse üle uhke? Mina tean.

Ma tõsiselt armastasin seda treeningujärgset enesetunnet! Tundsin, et mul on lõputult energiat ja olen valmis astuma vastu nii päevale kui ööle.

Kahjuks ei ole ma seda tunnet enam aastaid kogenud. Migreeni tõttu valdab mind pärast treeningut nüüd hoopis kurnatus. Selline, mis tekitab tunde, et ei suuda püstigi seista.

Pea muutub raskeks ja on tunne, nagu seda tiritaks maa poole. Seejärel saabub valu. Tunnen silmakoobastes ja pea tagaosas teravaid pisteid.

Pärast treeningut pole ma mitte elevil, vaid löödud. See juhtub iga kord, kui jooksen, teen harki-kokku hüppeid, osalen spinningu- või mis tahes muus kardiotreeningus. Olin kord kolledžisportlane, kuid praegu ei suuda joosta kauem kui paar minutit.

Kuidas ma sellega toime tulen? Olen leidnud muid treenimisviise, mis on tõhusad, kuid ei põhjusta valu. Jooga (sh kuum jooga) ja pilatese harjutused masinal annavad piisava koormuse, kuid ei too endaga kaasa haigushoogu. Pean siiski olema ettevaatlik ja vältima kätelseisu või muid tagurpidi kehaasendeid, mis suurendavad peas rõhku, sest see vallandaks valu. Kuumas joogas saan isegi higistada ilma et sellega kaasneksid terviseprobleemid.

Sellest hoolimata – mis toimib (või ei toimi) minuga, ei pruugi seda teha teise kroonilise migreeni käes kannatajaga.

2. Stressi leevenemine

Ilmselt arvab enamik inimesi, et migreenihoo vallandavad stressirohked elusündmused. Aga mina olen avastanud, et haigushoog lööb välja hoopis pärast stressi leevenemist.

See pidas paika ka siis, kui olin laps ja käisin veel koolis. Kui olin viimase lõpueksami sooritanud, tekkis mul migreenihoog. Samamoodi juhtub pärast pingelist töönädalat või keerulise olukorra lahenemist eraelus.

Sageli on võimalik selliseid stressiolukordi vältida. Püüan keskenduda hingamisharjutustele ja tegelen kirjutamisega, mis aitab ärritust ja ängi leevendada.

3. Õhurõhu kõikumine

Võib tunduda kummaline, kuid migreenihoog võib vallanduda ilmamuutuse tagajärjel.

Tunnen enamasti ette, kui on oodata vihmahooge või temperatuurimuutusi, sest rõhk minu peas muutub. Vahel tunnen seda lausa eelmisel päeval. Kui temperatuur 10–15 kraadi langeb või tõuseb, vallandab see tihtipeale migreenihoo.

Seetõttu väldin tihtipeale ilmateateid.

4. Parfüümid ja habemeajamisveed

Mitte miski pole hullem kellegi parfüümipilve või kaupluse parfümeeriaosakonda sattumisest. Minu jaoks on isegi lõhnapoe läheduses viibimine ohtlik. Lõhn võib hetkega migreenihoo vallandada või juba olemasolevat valu võimendada.

Olen lõhnade suhtes üpris tundlik. Seepärast olen palunud oma ellu kuuluvatel inimestel teatud parfüüme mitte kasutada. Lisaks olen palunud, et nad ei põletaks minu läheduses küünlaid.

Samuti olen sageli sunnitud oma näo kinni katma, kui sõidan metroos kellegi kõrval, kes kasutab liiga tugevat parfüümi.

5. Eredad, kollased või vilkuvad tuled

Ma armastan pimedust. Väldin igal võimalusel tugevat kollast või eredat valgustust. Nii nagu mu nina on tundlik lõhnade suhtes, on seda silmad valguse suhtes – migreeni käes kannatava aju tõttu.

Kui näen, et tänaval sõidab kiirabiauto või vilkuva tulega jalgratas, pean silmad kinni panema. Kusjuures vilkumine ei lõpe ka suletud silmadega.

Ekraanide ja elektroonikaseadmete valgus kurnab mu pead samamoodi. Seepärast on mu telefoni, arvuti ja teleri ekraanide kontrastsus seatud alati kõige väiksema võimsuse peale. Et end täiendavalt valguse eest kaitsta, panen isegi arvutile ekraanikaitse ette.

Ka teistel on ootamatuid haigushoo vallandajaid

Selle postituse kirjutamise käigus küsisin Instagrami kaudu teiste käest ootamatute asjade kohta, mis neil migreenihoo vallandavad.

Kõige üllatavamate põhjuste hulka kuuluvad pikaliasend, päike, kõrged helid, korduvad hääled, sügav uni, vihm, pikk autosõit, õlu, hüppamine, hobusesabasse seotud juuksed, suits, laimid, külmad lihalõigud, seks ja valge šokolaad.

On selge, et migreeni vallandajaid on väga mitmesuguseid. Tähtis on, et me neid teaksime, olgu siis tegemist, millega tahes. Ja ideaaljuhul võiksime kõik kokku leppida, et ei kasuta migreeniga inimeste läheduses parfüümi.

LA/TV/20/0017 Juuli 2020

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks
A woman at the beach

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks