Soovitame sirvimiskogemuse optimeerimiseks kasutada uuemat Interneti-brauserit, nagu Google Chrome või Microsoft Edge.
Ravimite regulaarne ja õige võtmine vastavalt arsti ettekirjutustele on üks olulisemaid tegureid tervishoius. Patsiendid soovivad sageli järgida oma arsti juhiseid ja järgida neile määratud ravi, kuid ravimite kõrge hind on takistuseks ettenähtud ravimite ostmisel.
Hea ravisoostumus on oluline patsientide tervise parandamiseks ja kulud ei tohiks mõjutada patsientide võimet hoolitseda oma tervise eest. Vivendi tervisekeskuse perearst Ilze Barone vastab kõige pakilisematele küsimustele ravimite maksumuse kohta ja kuidas patsiendid saavad vältida liigset maksmist.
Kui sageli näete oma praksises juhtumeid, kus patsiendid lõpetavad oma ravimite võtmise või võtavad neid vähem, kuna need on kallid?
Patsiendid küsivad sageli arstiga vesteldes ravimite maksumuse kohta ja hoiatavad, kui nad ei saa neid endale lubada. Sellisel juhul võib arst kaaluda odavamaid ravivõimalusi, kui need on kättesaadavad.
Ravimiravimite võtmata jätmise põhjused ei ole enamasti majanuduslikud, vaid on seotud patsientide arusaamaga oma haigusest, eelarvamustega teatud ravimite võtmise suhtes või usaldamatusega arsti suhtes. Eestis tasub Tervisekassa teatud ulatuses ravimite eest, mis on otsustatud kanda soodusravimite nimekirja. Nendele retseptiravimitele kehtib 50, 75, 90 või 100% soodusmäär. Kõrgem soodusmäär on raskete ja krooniliste haiguste raviks vajalikel peamistel ravimitel ning suuremad soodustused kehtivad ka teatud elanikkonnagruppidele (vanadus- ja töövõimetuspensionärid). Iga retseptiravimi eest tuleb ostjal tasuda retseptitasu 2,5 eurot. Ülejäänud ravimi hinnale kehtib Tervisekassa soodustus vastavalt määratud protsendile.
Millised patsiendirühmad või diagnoosid on kõige enam mõjutatud?
Uuringud on näidanud, et patsientide raviplaani järgimine väheneb, kui tuleb võtta mitu preparaati, mis tähendab ka mitme tableti võtmist. Sellisel juhul on ravimi järgimise puudumine kahtlemata seotud ka ravimi hinnaga, kui selle haiguse puhul puudub riiklik hüvitis.
Kas te oskate selgitada, mida tähendavad "geneeriliste" ravimid? Kas neil on sama mõju kui originaalravimitel?
Geneerilised ravimid sisaldavad sama toimeainet ja samas koguses kui originaalravim, saavutades seega analoogravimi tõhususe ja ohutuse. Seega võivad originaalravimid asendada originaalravimeid. Kuna geneeriliste ravimite toime põhineb teadmistel olemasolevate toimeainete toimest, on geneeriliste ravimite väljatöötamine kiirem ja ka odavam. See muudab patendivabad ravimid patsientidele kättesaadavamaks.
Retseptiravimite kasutamise kohta võite konsulteerida oma arsti või apteekriga. Praegune väljakirjutussüsteem nõuab, et arstid märgiksid retseptis ravimi toimeaine. Sama toimeainet sisaldavaid ravimeid on saadaval mitmetelt tootjatelt, seega küsige oma apteekrilt oma võimaluste kohta.
NPS-EE-NP-00178