Soovitame sirvimiskogemuse optimeerimiseks kasutada uuemat Interneti-brauserit, nagu Google Chrome või Microsoft Edge.
Aga kuidas tulla sellega toime siis, kui sulle on just pandud vähidiagnoos?
Enamik vähidiagnoosi saanud inimesi teavad vägagi hästi, et nad peaksid liikuma. Pahatihti aga ei teata, kuidas seda teha. Eriti, kui oleme varasemalt harrastanud istuvat eluviisi ega tea, kui suure koormusega me üldse toime tuleme. Kui siia lisada veel kurnavad haigusega kaasnevad raviseansid, siis ühtäkki polegi enam nii lihtne vanu botaseid jalga tõmmata, et üks kerge 5-kilomeetrine jooksuring teha.
Elu on näidanud, et paljudele vähidiagnoosi saanud inimestele on aktiivne eluviis viimane asi, millele mõelda. Suurem osa energiast läheb lihtsalt sellele, et üldse elus püsida!
Aktiivsel eluviisil on mitmeid olulisi kasutegureid. Eriti nende jaoks, kes on läbimas vähiravikuuri või selle juba seljatanud. Näiteks selgus Kanada Meditsiiniassotsiatsiooni ajakirjas (Canadian Medical Association Journal) ilmunud uuringust, et rinnavähidiagnoosi saanute puhul vähendab liikumine vähi taastekke tõenäosust. Teiste vähiliikide puhul aitab liikumine vähendada või alal hoida mitmeid vähiraviga kaasnevaid kõrvalmõjusid, nagu väsimus, kaalutõus, luuhõrenemine ja lümfödeem ning tugevdada üleüldist tervist pikemas perspektiivis.
Lisaks on üha enam meditsiinitöötajaid hakanud mõistma, et vähidiagnoos mõjutab ka inimese vaimset tervist (see on midagi, mida vähipatsiendid liigagi hästi teavad!). Ameerika Vähiliidu (American Cancer Society) läbi viidud uuring kinnitas, et iga neljas vähidiagnoosiga inimene kannatab vähiravi ajal mingil hetkel kliinilise depressiooni all. Ehkki liikumine seda ei ravi, on siiski tõestatud, et kasu on sellest tohutult. T.H. Chan’i nimelise Harvardi Rahvatervise kooli (Harvard T.H. Chan School of Public Health) uuringust ilmneb, et kui joosta päevas 15 minutit või jalutada vähemalt üks tund, aitab see leevendada rasket depressiooni 26% võrra.
Hiljuti küsiti minult, kuidas ma küll jaksan väsimusega võideldes trenni teha. Kui nüüd päris aus olla, siis on hetki, mil ma tõepoolest tunnen, et ei saa sellega hakkama. Liikumine sai pärast vähidiagnoosi saamist lihtsalt osaks minu elust, olgugi et pean seda tegema väga ettevaatlikult, kuna pahatihti kimbutab mind ikka veel vähijärgne kurnatus. Olen õppinud või õigemini ikka veel õpin seda, et seegi on osa protsessist.
Nagu paljud teised vähidiagnoosi saanud või selle seljatanud inimesed, pean ka mina oma väsimustundesse suhtuma arukalt. Selle aasta alguses treenisin Londonis toimuvaks Royal Parks poolmaratoniks ja rännakuks läbi Himaalaja mägede (läbisin muide need mõlemad), kuid kaalusin vahepeal tõsiselt loobumist. Raske trenn mõjus mu organismile väga kurnavalt ja oli minu jaoks vaat et sama raske kui need ettevõtmised ise.
Mõnikord läheb nihu ja veedan kogu pühapäeva voodis. Üks asi, mida vähk mulle on õpetanud, on see, et ma ei pea tegema kõike, korraga ja kogu aeg. Enamikel kordadel tähendas trennitegemine seda, et saaksin lihtsalt teatud vahemaa läbitud ja kui vaja, siis võimaldada endale 12-tunnine ööuni.
Õppisin sedagi, et kui oli keegi, kes mind ikka ja jälle kritiseeris, kui ma ei jooksnud „piisavalt kiiresti” või „piisavalt kaugele” või kui magasin „liiga palju” või ei olnud „piisavalt hea abikaasa, sõber, tütar, õde või töötaja”, siis oli see kriitik ei keegi muu kui mina ise.
Liikumise harrastamiseks pärast vähidiagnoosi saamist pole just ülearu palju juhiseid. Seetõttu võib olla raske sellega üldse algust teha, ehkki paljud teadusuuringud kinnitavad, et füüsiline aktiivsus on turvaline, võimalik ja teeb head paljudele inimestele, kes vähidiagnoosiga elavad või on selle juba seljatanud.
Suurbritannia Vähiuuringute Keskuse (Cancer Research) lehelt leiab järgmise info: „Üldiselt soovitavad arstid harrastada mõõduka tempoga liikumist, näiteks jalutamist, vähemalt 30 minutit päevas viiel päeval nädalas. Selline liikumisintensiivsus sobib ka neile, kes on parasjagu vähiravi läbimas. Kuna iga inimene on erinev, siis trenni tegemisel tuleks lähtuda individuaalsest võimekusest, võttes arvesse oma üleüldist treenituse taset, diagnoosi ja muid asjaolusid, mis võivad selle turvalisust mõjutada.”
Niisiis, millest alustada? Kui tunned, et oled selleks valmis, räägi esmalt oma arstiga. See, kui palju trenni teha, sõltub sinu üldisest treenituse tasemest ja sellest, kuidas end igapäevaselt tunned. Oluline on usaldada iseennast ja pidada meeles, et üle pingutada ei maksa.
Olen aastate jooksul mõelnud palju sellest, kuidas pärast vähidiagnoosi ennast vormi saada. Alljärgnevalt toon välja mõned asjad, mida olen õppinud:
NPS-EE-NP-00025 Märts 2021