1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. 7 varjatud kulu, mis kaasnevad kroonilise haige hooldamisega

7 varjatud kulu, mis kaasnevad kroonilise haige hooldamisega

Getty Images / shapecharge

Marc Lawrence uurib, millised suured (ja väikesed) kulud kaasnevad lähedase hooldamisega.

Ükskõik, millises maailmanurgas me ka ei elaks – lähedase hooldamine osutub sageli märkimisväärselt kulukaks tegevuseks. See võib sõltuda nii elukohast, riigi tervishoiusüsteemist kui ka iga inimese spetsiifilisest olukorrast.

Kuigi suuremad kuluartiklid, nagu arstiabi ja retseptiravimid, on ilmselged, olen viimase kolme aasta jooksul avastanud, et sama suurt, kuigi vähem silmatorkavat ohtu kujutab endast väiksemate kulude kogunemine. Seepärast soovin tõsta esile järgmisi, sageli vähema tähelepanu osaks saavaid uusi või suurenenud kululiike, millega olen isiklikult kokku puutunud.

Mugavus

Sageli kuuleme levinud ütlust „aeg on raha“. Mina arendaksin seda edasi ja ütleksin, et „aja kokkuhoid on raha“. Hooldamine on rohkem kui täisajaga töö, mistõttu on tähtis kasutada kõiki võimalusi, et aega või jõupingutusi säästa. Kuid sellel on oma hind.

Hea uudis on see, et internetist leiab rohkelt ajasäästlikke ja mugavaid teenuseid, nagu toidu ostmise teenus, tarne samal päeval, valmistoidu kojutarne jpm.

Halb uudis on aga see, et paljud neist teenustest on üsna kulukad. Olen ise mõelnud, et selliste teenuste väärtusest ja/või edust võiks kirjutada täiesti eraldi artikli (jätke need sõnad meelde). Lisaks võivad kulutusi tekitada ka sellised internetivälised mugavusteenuste pakkujad, nagu erivalikuga lähedalasuvad supermarketid või pesumajad.

Nende kulude mõistmine ja igakuine haldamine on väga tähtis, sest väike summa siia, teine sinna võib anda tulemuseks suured ootamatud väljaminekud.

Kommunaalteenused

Enne abikaasa insulti olime mõlemad töötavad lapsevanemad. Huvitaval kombel oli meil aga mõlemal ametikoht, mis võimaldas töötada kodust. Seetõttu olid meil juba varem keskmisest suuremad kommunaalteenuste kulud – peamiselt elektri, kütte ja jahutuse suurenenud tarbimise näol.

Pärast insulti kasvasid kulutused elektrile, küttele ja jahutusele keskeltläbi 20%. See tulenes põhiliselt sagenenud pesupesemisest, samuti abikaasa mugavuse ja meelelahutuse tagamisest (olukorrast tingituna on ta sunnitud vaatama väga palju telerit).

Kroonilise haiguse korral saate ilmselt kiiresti ja valusalt teadlikuks elamiskulude geograafilistest erinevustest. Üks insuldijärgse kulu näide on lepingulise teenuseosutaja palkamine, et hoida sissesõidutee pärast lumesadu puhtana. Varem tegelesin sellega ise, kuid nüüd ei ole mul selleks enam ei aega ega energiat ning kohe kindlasti ei taha ma riskida endale liiga tegemisega. Ilmastikust tingituna võib selline teenus maksta kas null või mitusada eurot kuus.

Muud kuluartiklid

Olenevalt haigusest tekib vajadus mitmesuguste igapäevaste hooldustarvikute järele. Internet aitab selgitada välja parima hinna, kvaliteedi ja tarnevõimalused, kuid sellega kaasneb oht kulutada arutult aega õigete asjade valimise peale.

Mina püüan keskenduda väljakujunenud asjadele, mis rahuldavad meie vajadusi ja mida saab alati usaldusväärsete müüjate käest osta. Mitte miski ei valmista rohkem tuska kui harjumine tootega, et siis paari kuu pärast avastada – seda pole enam saadaval. Iga päev kulub meie majapidamises järgmisi ühekordselt kasutatavaid esemeid: mähkmed, meditsiinilised kummikindad, niiskuskindlad aluslinad, painduvad kõrred ja prügikotid.

Kuluartiklite hulka kuuluvad ka õunakaste (purustatud ravimite manustamiseks), käte desinfitseerimisaine, nahakreemid ja kaitsesalvid, laksatiivid, vedelikupaksendajad jpm. Kõik see kõhulahtistid võib moodustada igal kuul suure summa, mida haigekassa ei hüvita..

Toit ja toidulisandid

Abikaasa ajukahjustuse tõttu otsin pidevalt võimalusi, kuidas tagada, et ta saaks piisavalt toitaineid ja toituks tervislikult. Aeg-ajalt võtab ta arstide soovitusel ka toidulisandeid. Õnneks on meil hea ligipääs värskele toidukraamile, värsketele ja vähe töödeldud valguallikatele ning paljudele talust-lauale tüüpi restoranidele.

Samas tervislikud valikud ka maksavad rohkem. Minu hinnangul on meie pere igakuised toidupoe- ja restoraniarved suurenenud pärast insulti umbes 25%. Jah, meil on kasvueas 12-aastane tütar, kuid samas ei püüdle ma kõiges mahe- ja loodustoodete poole. Lähtun alati hinnast ja rõhun kvaliteedile siis, kui see on parajasti kõige tähtsam.

Toidulisandid väärivad täiesti eraldi artiklit. Olenevalt sellest, kelle käest küsida, antakse nende toime ja väärtuse kohta erinevat tagasisidet. Mina isiklikult suhtun toidulisanditesse skeptiliselt, kui nende toime ei ole just meditsiiniliselt tõendatud, kuid päris paljud usaldavad neid pimesi. Kui mu abikaasa sai nõelravi, kasutasime lühikest aega mitmesuguseid Hiina ravimtaimi. Ja ehkki ta tundis, et need teda aitasid, ei näinud ma selle kohta mingeid füüsilisi tõendeid, mistõttu lõpetasime nende tarvitamise paar kuud hiljem.

Hiljuti hakkas abikaasa võtma kalamaksaõli ja magneesiumi toidulisandit, mis põhineb bioenergia mõõtmisel, mille tulemusena selgitati välja võimalik ainepuudus. Üldjuhul annan lisanditele paar kuud aega mõjuda, hindan tulemusi ja otsustan siis, kas jätkata või mitte. Kvaliteetsete toidulisandite kõrge hind nõuab, et nende ostmist tõsiselt kaaluda ja neid hoolikalt kasutada.

Vastupidavad meditsiiniseadmed

Sõltuvalt olukorrast võib olla saadaval lõputu hulk seadmeid, mida hooldajal võib vaja minna.

Kui ostan midagi kallist, teen eelnevalt põhjaliku uuringu ja otsin müüjaid, kes pakuvad lisaks kliendituge. Kuid isegi see ei taga veel õnnestunud ostu. Näiteks kerge transpordiratastool ei pruugi esmapilgul palju maksta, kuid hiljem selgub, et seda tuleb igal aastal uue vastu välja vahetada, kuna rattad ja pidurid kuluvad läbi ning neid ei vahetata.

Ligipääsetavuse tagamine

Üks suurimaid kuluartikleid on olnuid meie 1950. aastatest pärit maja muutmine ratastoolisõbralikumaks. Nii pidime ukseavasid laiendama, eemaldama põrandakatted, muutma vannitoa sisustust ja lisama käsipuud ning see on alles algus.

Olen lähenenud kõigele sellele ettevaatlikult, sest ma ei taha maja, mis tuleks seest tühjaks lõhkuda, kui peaks tekkima vajadus see maha müüa. Teisest küljest soovin tagada, et abikaasa tunneks ennast kodus enesekindlamalt, mistõttu on sellised muudatused siiski vajalikud.

Toimetaja märkus: Ühendkuningriigi elanikel on õigus taotleda NHS-ilt kodu kohandamise ja sisseseade eest hüvitist eeldusel, et iga muudatus maksab vähem kui 1000 naela.

Täiendavad hooldusteenused

Meie teeme vaieldamatult kõige suuremaid kulutusi täiendavale toetusele ja hooldusteenustele. Esiteks toimuvad ravimassaaž, kodune füsioteraapia, psühhoteraapia ja alternatiivmeditsiini protseduurid, nagu nõelravi jpm. Teiseks kulutame raha abilistele ja õendushooldusele. Ma näen endiselt vaeva, et end selle valdkonnaga kurssi viia ja leida pikas plaanis taskukohane strateegia. Eriti arvestades asjaolu, et jään iga aastaga vanemaks ja võin ühel hetkel vajada abikaasa (ning võimalik, et ka iseenda) eest hoolitsemisel abi.

Järeldused

Kokkuvõtteks on parim nõuanne, mida oskan anda see, et tuleb hinnata oma majanduslikku seisu ja otsida võimalusi raha kokkuhoiuks. Erakorraliste väljaminekute puhul on tähtis mitte karta küsida pere ja sõprade abi. Inimesed soovivad üldiselt aidata ja tänapäeval on neil seda lihtne ka teha – näiteks osta mõni vajalik ese, teha annetus otse või ühisrahastuse veebisaidi kaudu.

LA/TV/20/0003 Juuli 2020

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas muuta hooldamine enda ja oma lähedase jaoks lihtsamaks

Rob Obey
Loe lisaks

Toimetulek viha ja ebakindlusega, kui oled noor hooldaja

Dan Harding
Loe lisaks

Navigeerides hooldamise väljakutsete ja rõõmude vahel

Teena Gates
Loe lisaks