Soovitame sirvimiskogemuse optimeerimiseks kasutada uuemat Interneti-brauserit, nagu Google Chrome või Microsoft Edge.
Talv võib olla raske aeg – eriti, kui sul on probleeme vaimse tervisega. Allpool jagab Sarah Bailey 5 nippi, mis on aidanud tal talvisel ajal depressiooni ja ärevusega toime tulla.
Kui oled veidigi minu moodi, siis on talv sinu jaoks kõige keerulisem aastaaeg. Pikad pimedad päevad, külm ilm ja pidev siseruumides viibimine muudab minu vaimse tervisega seotud sümptomid 100 korda hullemaks.
Nii kaua, kui ennast mäletan, on see alati nii olnud. Asjad hakkavad allamäge minema kuskil oktoobri lõpus ja tõeline madalseis saabub jaanuari lõpus või veebruari alguses.
Aasta alguses tunnen sageli, et mul napib energiat, ja mõnikord ei ole ma isegi päris kindel, kas põhjuseks on mu füüsilised või hoopis vaimsed hädad. Mida aeg edasi, seda enam depressioon süveneb, kuni mind valdab üleüldine lootusetuse tunne.
Tundub, nagu viibiksin põhjatus mustas augus, mis mu ümber üha koomale tõmbub.
Meeleheide, depressioon, ärevus, energiapuudus ja lausa hämmastav võime tundide viisi laes ühte punkti põrnitseda – need tunded võtavad mu talvekogemuse kenasti kokku.
Tegevused, mida enamiku aastast naudin – nagu kirjutamine – ei paku mulle sel ajal vähimatki huvi. Mõistagi teeb see mu lähedased murelikuks, kuid põhjustab vastuolulisi tundeid ka minus endas.
Valetaksin endale, kui ütleksin, et mul on surmkindel viis nende tunnetega toimetulekuks. Sest mul ei ole. Igal aastal tabavad need mind ikka ja jälle, pannes mind tõsiselt proovile. Sellegipoolest olen aastate jooksul avastanud mõned asjad, mis muudavad selle talveperioodi minu jaoks veidi talutavamaks.
See võib kõlada kummaliselt, kuid minu jaoks on oluline lihtsalt aktsepteerida fakti, et talv ONGI raske aastaaeg ja sellega kaasnev meeleolu langus kordub igal aastal uuesti.
Ma ei pea enam endalt küsima: „Miks ma olen selline, nagu ma olen?“ Samuti pole põhjust tunda pettumust, kui järjekordne talv ei erine millegi poolest eelmistest. Igasuguste küsimuste peas heietamine muudab asjad minu jaoks pigem hullemaks.
Nüüd tean, et talvine meeleolu langus lihtsalt tuleb ja see on täiesti normaalne. Aktsepteerin seda kui fakti. Ja isegi, kui see tundub hirmutav, siis tean, et ühel heal päeval kõik lõppeb ja asjad hakkavad paranema. Nagu igal aastal.
On raske midagi ära teha, kui selleks puudub igasugune motivatsioon. Ja isegi, kui suudad ennast mingi hetk kokku võtta, on ühe tegevuse juures püsimine keeruline. Seega keskendun lihtsatele ja konkreetsetele tegevustele.
Sellised tegevused on näiteks naljakate filmide vaatamine, raamatute värvimine, küpsetamine, muusika kuulamine või lauamängude mängimine. Kõik need aitavad muremõtteid peletada.
Rohkem keskendumist nõudvate tegevuste puhul tasub paluda teiste abi.
Kui oled vähegi minu moodi, siis eelistad ilmselt talvel omaette nokitseda ning suhtlemine on viimane asi, millest mõtled. Sellegipoolest leian, et aja veetmisest inimestega, kes sind mõistavad, võib olla suur abi.
Teadmine, et keegi astub sinu juurest läbi, et kasvõi lihtsalt natuke lobiseda, võib kogu päeva palju paremaks muuta. Juba see, et keegi on sinu jaoks olemas, aitab sul end vähem isoleerituna tunda.
Vahel on kasu lihtsalt värske õhu kätte minemisest – mis sest, et on külm. Seda soovitatakse teha eriti valgel ajal, sest siis tunned vähem, et kõik sinu ümber on kogu aeg pime.
Loomulikult on boonuseks see, kui saad seda kellegagi koos teha (kasvõi koeraga), kuid ka üksi jalutades võid kuulata samal ajal kõrvaklappidest muusikat, mis paneb sind reipamalt astuma.
Aastate jooksul on pere neljajalgsed lemmikud minu vaimses tervises ülisuurt rolli mänginud. Nad on aidanud mul mustast august välja tulla ning tunda ennast vähem üksikuna.
Kui sul on kodus mõni lemmikloom, siis nendega aja veetmine – kasvõi mängimine või lihtsalt nende silitamine või sügamine – võib meeleolu kõvasti parandada.
Pea meeles: täiesti normaalne on tunda, et talv on sinu jaoks raske aeg – eriti, kui kannatad depressiooni või ärevuse käes.
See ei ole miski, mida peaksid häbenema. Sellega leppimine ei pruugi olla kerge, kuid nii tehes kingid endale võimaluse külmadel talvekuudel end pisutki paremini tunda.
Need olid kõigest mõned asjad, mida võid talvisel ajal enda aitamiseks teha. Julgustan sind erinevaid lahendusi proovima, kuni leiad just endale sobiva rutiini.
NPS-EE-NP-00177